Busko-Zdrój to miasto uzdrowiskowe położone w południowej części województwa świętokrzyskiego w powiecie buskim. Siedziba władz powiatowych. W skład powiatu buskiego wchodzą: Busko-Zdrój, Stopnica, Gnojno, Nowy Korczyn, Pacanów, Solec-Zdrój, Tuczępy i Wiśnica. W Busku-Zdroju mieszka 17 tysięcy ludzi, a jego powierzchnia to 12,28 km². Przez miasto przepływa rzeka Nida. Samochody zarejestrowane w Busku mają oznaczenie TBU.

Ośrodek ten znany jest głównie z sanatorium uzdrowiskowego gdzie leczone są różne schorzenia. Tysiące ludzi przyjeżdża tu właśnie po to by podreperować swoje zdrowie. Przebiegają tu także 3 szlaki turystyczne. Z racji tego, że jest to ośrodek uzdrowiskowy, odbywają się tutaj cyklicznie masowe imprezy kulturalne. W Busku możemy zobaczyć też kilka zabytków: drewniany kościół, zespół klasztorny, synagogę, kilka domów oraz willi, a także zespół uzdrowiskowy.

Przez miasto przebiegają trzy drogi wojewódzkie: nr 767 (do Pińczowa), nr 776 (do Krakowa) oraz nr 973 (do Żabna). Ponadto, Busko przecina droga krajowa DK 73.