Dębica – miasto położone w południowej części Polski, na zachodzie województwa podkarpackiego nad brzegami Wisłoki na północnym krańcu Pogórza Strzyżowskiego. W miejscowości swoją siedzibę mają władze powiatowe. W skład powiatu dębickiego wchodzą następujące gminy: Dębica, Brzostek, Pilzno, Czarna, Jodłowa oraz Żyraków. Miasto zamieszkuje obecnie 46 tysięcy mieszkańców. Powierzchnia miasta to 33,83 km². Oznaczenie tablic rejestracyjnych to RDE.

Dębica to ważny na mapie Podkarpacia ośrodek przemysłu gumowego, chemicznego i spożywczego. Głównym pracodawcą w mieście jest Firma Oponiarska „Dębica” SA. W zakładzie, który kojarzony jest w całej Polsce, produkuje się opony zarówno letnie jak i zimowe. Branża, która zaczyna się rozwijać coraz dynamicznej to branża transportowa. W pobliskiej Zawadzie powstaje zakład Hutchinsona. Będą tu głównie produkowane uszczelki do samochodów osobowych i samolotów.

Dębica to bardzo dobrze położony punkt komunikacyjny. W pobliżu miasta przebiega droga krajowa DK 94, z kolei kilka kilometrów na północ od miasta znajduję się autostrada A4.

Dębica to miejscowość, gdzie znajdziemy wiele zabytków. Do najważniejszych z nich należą: park miejski, cmentarz wojskowy, cmentarz żydowski, synagoga, dawny Pałac Raczyńskich przy Placu Gryfitów, koszary, zespół klasztorny Sióstr Służebniczek Dębickich i kościół pw. Świętej Jadwigi.