Kolbuszowa to miasto leżące w zachodniej części województwa podkarpackiego, nad rzeką Nil w Kotlinie Sandomierskiej. Jest to siedziba władz powiatu kolbuszowskiego, w którego skład wchodzą gminy: Kolbuszowa, Cmolas, Dzikowiec, Majdan Królewski, Niwiska i Raniżów. Miasto liczy sobie 9 tysięcy mieszkańców, a jego powierzchnia to 7,49 km². Symbol tablic rejestracyjnych to RKL.

W Kolbuszowej przecinają się trzy ważne szlaki drogowe: droga krajowa DK 9 (Radom-Rzeszów) i dwie drogi wojewódzkie: DW 875 i DW 987. Natomiast na południe od miejscowości znajduje się autostrada A4.

Kolbuszowa jest najbardziej znana i kojarzona z Muzeum Kultury Ludowej, w którego skład wchodzi m. in. skansen istniejący od 1978 roku. Znajdziemy tu budownictwo charakterystyczne dla grup etnograficznych zamieszkujących tereny środkowej i północnej części województwa podkarpackiego. Skansen jest podzielony na dwie części. W każdej z nich odtworzono tradycyjną zabudowę wsi z charakterystycznymi elementami dla danej grupy. Znajduje się tutaj około 80 różnych budynków – większość z nich to zabytki przeniesione z podkarpackich miejscowości, a reszta to rekonstrukcje.