Ropczyce to miejscowość usytuowana w południowej części kraju, w zachodniej części województwa podkarpackiego, w powiecie ropczycko-sędziszowskim. Miasto dzieli na dwie części, płynąca tamtędy rzeka Wielopolka. W Ropczycach znajduje się siedziba władz powiatowych. W skład powiatu wchodzą następujące gminy: Ropczyce, Sędziszów Małopolski, Iwierzyce, Ostrów, Wielopole Skrzyńskie. Obecnie miasto zamieszkuje 15 tysięcy ludzi, a jego powierzchnia to 47,10 km². Symbol tablic rejestracyjnych to RRS.

W mieście znajduje się kilka zakładów przemysłowych specjalizujących się głównie w branży cukierniczej. Ważnym ośrodkiem pracy są także Zakłady Magnezytowe.

Nieopodal Ropczyc przebiega ważny szlak drogowy – droga krajowa DK 94. Kilka kilometrów na północ od miasta znajduje się autostrada A4, będąca ważnym fragmentem drogi międzynarodowej E40.

W Ropczycach odnajdziemy kilka zabytków. Wszystkie z nich są powiązane z kultem religijnym: cmentarz żydowski, kapliczka, Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin, a także kościół parafialny.