Sandomierz – to miejscowość położona we wschodniej części województwa świętokrzyskiego, w Nizinie Nadwiślańskiej, nad rzeką Wisłą. Miasto z racji swojego położenia zwane jest „małym Rzymem” – leży bowiem ono na 7 wzgórzach. Graniczy z usytuowanym w województwie podkarpackim Tarnobrzegiem. Sandomierz to siedziba władz powiatowych. W skład powiatu sandomierskiego wchodzą następujące gminy: Sandomierz, Koprzywnica, Zawichost, Dwikozy, Klimontów, Łoniów, Obrazów, Samborzec i Wilczyce. Miejscowość liczy sobie obecnie 24 tysiące mieszkańców. Powierzchnia miasta 28,69 km². Symbol tablic rejestracyjnych to TSA.

W mieście krzyżują się dwie drogi krajowe: DK 79 (Warszawa-Bytom) i DK 77 (Lipnik-Przemyśl). Ponadto, to właśnie w Sandomierzu swój bieg zaczynają dwie drogi wojewódzkie: DW 723 (do Tarnobrzega) i DW 777 (do Maruszowa).

Miasto jest głównie znane ze swojej wartości historycznej i z bardzo dużej ilości zabytków. Można by rzec, że jest to typowa miejscowość turystyczna znana w całej Polsce. Głównymi atrakcjami miasta są: Brama Opatowska, gotycki ratusz, zamek królewski ( z którego zachowało się tylko skrzydło zachodnie), trasa podziemna „Lochy Sandomierskie”, kolegium jezuickie Collegium Gostomianum, bazylika katedralna Narodzenia NMP, dzwonnica, kamienice na starym rynku a także sam zabytkowy rynek. Ponadto znajdziemy tu wiele zabytków związanych z kultem religijnym: kilka zespołów sakralnych, zespół klasztorny benedyktynek, synagogę, cmentarze: żydowski, katedralny i wojenny żołnierzy Armii Radzieckiej. Jako ciekawostkę można wspomnieć fakt, iż Sandomierz jest też kojarzony z serialem „Ojciec Mateusz”. Tutaj bowiem kręcone są sceny do tegoż obrazu.