Skarżysko-Kamienna to miasto leżące w północnej części województwa świętokrzyskiego, na Wyżynie Kieleckiej. Siedziba władz powiatu skarżyskiego, w którego skład wchodzą: Skarżysko-Kamienna, Suchedniów, Bliżyn, Łączna i Skarżysko Kościelne. W mieście zamieszkuje 46 tysięcy mieszkańców, a jego powierzchnia to 64,39 km². Samochody zarejestrowane w Skarżysku-Kamiennej mają oznaczenia TSK.

Główne gałęzie gospodarki rozwinięte w mieście to przemysł zbrojeniowy i energetyczny. Miejscowość ta wchodzi w skład Specjalnej Strefy Ekonomicznej Starachowice.

Skarżysko-Kamienna to niezwykle istotny punkt komunikacyjny na mapie Polski. Przez miasto przebiegają bowiem dwie drogi krajowe: DK 7 i DK 42. Jednak, co istotniejsze, biegnie tu też droga ekspresowa S7.

W mieście znajdziemy też kilka atrakcji turystycznych, głównie są to budynki związane z kultem religijnym: Bazylika Mniejsza, 3 kościoły oraz 2 cmentarze. Pozostałe cenne zabytki bądź atrakcje turystyczne to: pozostałości wielkiego pieca, muzeum im. Orła Białego czy też zalew Rejów.